Szlaki turystyczne, kajakowe, jeździeckie, konne, piesze oraz rowerowe

Szlaki kajakowe www.szlakikajakowe.pl

Szlak kajakowy znakowany jest za pomocą tablic umieszczonych na brzegach rzek i jezior oraz znaków drogowych lub tablic umieszczonych przy drogach publicznych wskazujących miejsca, w których możliwe jest wodowanie sprzętu. Uzupełnienie oznakowania stanowią tablice informacyjne z mapami.

Znakowanie odbywa się zgodnie z wytycznymi „Instrukcji znakowana szlaków turystycznych Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego”.

Podstawowymi elementami oznakowania szlaku kajakowego są znaki informacyjne i ostrzegawcze:

Szlaki piesze (w tym nordic walking) www.szlaki.com.pl, www.szlakipiesze.pl, www.szlakigorskie.pl

Pierwszymi oznakowanymi trasami turystycznymi w granicach obecnej Polski były szlaki piesze. W 1887 r. Walery E. Radzikowski, działacz Towarzystwa Tatrzańskiego, wytyczył przy pomocy cynobrowych pasów malowanych na drzewach i skałach trasę z Zakopanego do Morskiego Oka przez Psią Trawkę i Polanę Waksmundzką. W 1928 r., wraz ze wzrostem zainteresowania turystyką pieszą, Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego wydał specjalną instrukcję normującą zasady znakowania szlaków turystycznych. Szlaki piesze na obszarach nizinnych zaczęły powstawać po roku 1950, kiedy to utworzono Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Obecnie ich łączna długość przekracza 8500 km.

Oznakowanie szlaków pieszych składa się ze znaków malowanych, tabliczek kierunkowych (drogowskazów) i tablic informacyjnych.

Szlaki rowerowe www.szlakirowerowe.pl

Sposób oznakowania szlaków rowerowych regulują rozporządzenia Ministra Infrastruktury dotyczące wyglądu i zasad umieszczania znaków drogowych. Oznakowanie szlaku rowerowego poza znakami drogowymi składa się także ze znaków malowanych na drzewach i innych konstrukcjach. Ta część znakowania odbywa się zgodnie z wytycznymi Instrukcji znakowana szlaków turystycznych Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Ścieżki edukacyjne

Idea ścieżek edukacyjnych narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej w latach 60. XX w. W Polsce pierwsze trasy o charakterze edukacyjnym powstały w latach 70. XX w.

Ścieżki edukacyjne, nazywane też dydaktycznymi, naukowymi lub przyrodniczymi (z uwagi na charakter i położenie) to specyficzny rodzaj szlaków turystycznych, których głównym celem jest dostarczanie wiedzy z zakresu przyrody i kultury. Najważniejszym elementem każdej ścieżki edukacyjnej są odpowiednio przygotowane tablice informacyjne, poruszające zagadnienia ekologiczne, historyczne, gospodarcze itp. Wg J. Gil-Ślebody dobre tablice "nie nużą, nie grożą, są czytelne, są ciekawe, estetyczne, harmonijnie wkomponowane w otaczającą przyrodę, uczą i bawią, nie są przegadane.