W 2013 r. zostały wprowadzone nowe znaki szlaku rowerowego. To grupa znaków R-4.
Pomarańczowe znaki R-4 w zamyśle prawodawcy miały zapewne służyć do oznaczania tras o zasięgu międzynarodowym lub krajowym. A to dlatego, że jednocześnie wycofano z użycia dotychczasowe znaki R-3, czyli znaki szlaku rowerowego międzynarodowego. Nie podano jednak kryteriów kategoryzacji szlaków rowerowych na te lokalne i krajowe.
Pewne wskazówki w tym zakresie podaje największa organizacji zajmująca się wytyczaniem i oznaczaniem szlaków turystycznych w naszym kraju – czyli Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK). Według wewnętrznego dokumentu tego stowarzyszenia – znaki typu R-4 należy umieszczać „na trasach głównych, spełniających wysokie parametry techniczne nawierzchni, o zasięgu ponadregionalnym”.
Znaki szlaku rowerowego: znak R-4
Podstawowym znakiem w tej grupie jest znak R-4. Jest to „informacja o szlaku rowerowym”. Dzięki niemu znamy kolor (barwne oznaczenie) lub numer szlaku. Co więcej na znaku mogą być podane jednocześnie numer i kolor szlaku.
Numeryczne oznaczenie szlaków to też nowość w Polsce. Do tej pory do rozróżniania tras wykorzystywane były jedynie kolory. Niestety nadal nie ma jednej instytucji, która te numery i kolory nadaje oraz czuwa nad ich unikatowością.
Znak R-4 ma kształt kwadratu o zaokrąglonych rogach. Jego rozmiar to 20×20 cm. Na pomarańczowym tle znajduje się czarny symbol roweru, a pod nim prostokąt 6×9 cm w kolorze szlaku lub numer szlaku.
Najważniejsze jest to, że znak R-4 umieszcza się na szlaku rowerowym za każdym połączeniem dróg lub szlaków rowerowych. Dotyczy to także przejazdów dla rowerzystów. Co więcej ustalono, że znaki szlaku montuje się nie rzadziej niż co 1 km. Jest jeden wyjątek. Znaki można umieścić rzadziej, jeśli na danym odcinku szlaku rowerowego nie ma możliwości kontynuacji jazdy w innym kierunku.
Znak R-4a
Znak szlaku rowerowego R-4a to „informacja o rzeczywistym przebiegu szlaku rowerowego”. Jest to grafika prezentująca schemat układu dróg. Na którym, szerszą linią zakończoną grotem strzałki, oznaczony jest przebieg szlaku.
Znak R-4a umieszcza się pod innymi znakami kategorii R w odległości od 5 do 100 m przed połączeniem dróg lub szlaków rowerowych, na którym szlak zmienia kierunek.
Znak R-4b
Znak R-4b, czyli „zmiana kierunku szlaku rowerowego”, wskazuje kierunek, w którym szlak skręca.
Znak R-4b umieszcza się w odległości od 5 do 15 m przed połączeniem dróg lub szlaków rowerowych, na którym szlak zmienia kierunek.
Znaki R-4, R-4a i R-4b mogą być stosowane w oznakowaniu pionowym oraz poziomym. Znaki malowane na jezdni mogą występować jako uzupełnienie oznakowania pionowego, ale mogą także występować samodzielnie.
Drogowskaz R-4c
Poza zwykłymi znakami na szlaku rowerowym rowerowym mogą zostać dodatkowo umieszczone drogowskazy.
Znak R-4c to „drogowskaz tablicowy szlaku rowerowego”. Znak R-4c informuje o numerze lub kolorze szlaku oraz o odległości do wskazanych miejscowości.
Drogowskaz R-4d
Znak R-4d to „drogowskaz szlaku rowerowego w kształcie strzały”. Znajduje się na nim informacja o numerze lub kolorze szlaku oraz o odległości do miejscowości.
Tablica R-4e
Najbardziej rozbudowany jest znak R-4e. Znak R-4e to „tablica przedrogowskazowa szlaku rowerowego”. Znajduje się na niej schemat układu dróg oraz nazwy lub kolory szlaków, a także nazwy miejscowości.
Znaki szlaku rowerowego: utrudnienia na szlaku
Dzięki nowym znakom drogowym, istnieje możliwość oznaczania utrudnień jakie rowerzysta spotka na swojej drodze.
W takiej sytuacji pod znakiem typu R, umieszcza się tabliczkę zawierającej symbol wskazujący na rodzaj utrudnienia.
W przepisach uwzględniono następujące utrudnienia:
- nierówna droga,
- zwężenie jezdni,
- niebezpieczny zjazd z podaną wartością nachylenia w % (gdy większa niż 3%),
- stromy podjazd z podaną wartością nachylenia w % (gdy większy niż 3%).