Dostawa i montaż oznakowania szlaku turystycznego

Dostawa i montaż oznakowania szlaku turystycznego należą do najważniejszych etapów budowania tras turystycznych.

Co trzeba dostarczyć i zamontować na szlaku? Odpowiedź powinna być łatwa. A to dzięki dokumentacji projektowej szlaku. To w niej znajdziemy kompletne informacje o elementach, które należy dostarczyć i pracach, jakie należy wykonać na trasie turystycznej. Znaczący wpływ na czas i koszt wykonania oznakowania mogą mieć właśnie prace. Wynika to z tego, że w Polsce stosuje się zazwyczaj hybrydowy system znakowania tras turystycznych.

Hybrydowe oznakowanie szlaków turystycznych – gdzie dostawa i montaż, a gdzie malowanie

Dostawa i montaż oznakowania szlaku turystycznego - hybrydowe oznakowanie szlaku
Dostawa i montaż oznakowania szlaku turystycznego – hybrydowe oznakowanie szlaku

Malowane znaki szlaku

Większość tras turystycznych w Polsce posiada oznakowanie w dwóch formach. Podstawową jest oznakowanie wykonane jako znaki malowane na drzewach. Dodatkową formą oznakowania są różnego rodzaju tablice. Wiadomo, że znaki malowane stanowią większą część oznakowania tras pieszych, nordic walking, ścieżek dydaktycznych i edukacyjnych. W tym wypadku ograniczona jest ilość elementów oznakowania, która będzie dostarczana i montowana. Większość działań będą stanowiły prace związane z malowaniem oznakowania.

Znaki szlaku na tabliczkach

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku szlaków rowerowych, samochodowych i kajakowych. Na tych trasach znaczna część oznakowania to różnego rodzaju tablice. I dlatego w tym przypadku – większość prac wykonawcy oznakowania będzie polegała na dostawie i montażu oznakowania.

Po co różne tablice i tabliczki na szlaku?

Tablice umieszczane przy szlakach turystycznych mają różne rozmiary i kształty. A w jakim celu umieszcza się tablice na szlakach turystycznych? Zazwyczaj tablice te wskazują przebieg szlaku, niektóre pełnią funkcję kierunkowskazów. Są też tablice ostrzegawcze. Często przy szlakach umieszczane są także tablice o charakterze informacyjnym lub edukacyjnym.

Dostawa i montaż oznakowania szlaku turystycznego - tablice informacyjne
Dostawa i montaż oznakowania szlaku turystycznego – tablice informacyjne

Kształt i wielkość większości tablic montowanych przy szlakach turystycznych ograniczają tylko fantazja projektantów i budżet zamawiającego.

Szczególny rodzaj oznakowania szlaku turystycznego – znaki drogowe

Jest jednak pewien wyjątek. Dotyczy tablic szlaków turystycznych umieszczanych w pasie drogowym. Tablice umieszczane przy drogach publicznych muszą spełniać takie standardy jak znaki drogowe. Więcej o znakach drogowych szlaków turystycznych tutaj.

Dostawa i montaż oznakowania szlaku turystycznego  – znaki drogowe
Dostawa i montaż oznakowania szlaku turystycznego – znaki drogowe

Montaż oznakowania szlaków turystycznych

Dostarczone zamawiającemu znaki i tablice należy zamontować w odpowiednich miejscach na szlaku. Miejsce i sposób montażu określone są w projekcie.

Znaki i tablice montowane są zazwyczaj na istniejących konstrukcjach wsporczych. Dlatego? Dlatego, że wykorzystanie istniejącej konstrukcji jest tańsze niż wybudowanie nowej.

Na przykład znaki drogowe szlaku rowerowego montuje się na słupkach drogowych, do których zamontowane zostały już jakieś znaki drogowe. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Nowe konstrukcje wsporcze w postaci słupków ustawia się tam, gdzie nie ma słupków ze znakami drogowymi.

Jest jeszcze inny przypadek, w którym należy ustawić nowy słupek ze znakiem drogowym szlaku. To sytuacja, w której znaków na istniejącym słupku jest już za dużo, albo są to znaki, pod którymi nie można umieszczać innych znaków drogowych. Więcej o tym, pod jakim znakami nie można umieszczać znaków szlaku turystycznego, tutaj.

Budowy nowych konstrukcji wsporczych wymaga także montaż większości tablic kierunkowskazowych i informacyjnych.

Montaż oznakowania szlaków – kotwy i taśmy

We wszystkich przypadkach budowa nowych konstrukcji wsporczych wymaga precyzyjnego i trwałego posadowienia słupków. Czasami konieczne jest wykorzystanie różnego rodzaju kotw.

W przypadku montażu znaków drogowych szlaku należy wspomnieć o tym, jak są przyczepiane do słupków. Oczywiście, wykorzystuje się do tego metalowe opaski i obejmy. Pracę z nimi ułatwiają napinacze taśm. Wykonane z ich użyciem mocowanie jest mocne, stabilne i zgodne z przepisami.

Dostawa i montaż oznakowania szlaków – czasami trochę na zapas

Zdarza się, że nie wszystkie tablice dostarczone przez wykonawcę, są od razu montowane na szlaku. Są to po prostu tablice zapasowe. Zostaną umieszczone na trasie w przypadku, gdy pierwotne oznakowanie zostanie zniszczone.

Dostawa i montaż oznakowania szlaku turystycznego to jedno z podstawowych zadań, jakie należy wykonać, aby powstał szlak turystyczny. To od jakości dostarczonych tablic oraz precyzji i techniki ich montażu zależy trwałość oznakowania szlaku.